Powrót do Szklarskiej Poręby

Powroty w te same miejsca i na te same szlaki są w turystyce zjawiskiem dość powszechnym. I tak właśnie było w ciepłą i słoneczną sobotę 10 sierpnia 2024 r., kiedy to członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Zgorzeleckiej „Tramp” po raz kolejny odwiedzili Szklarką Porębę. Miasto to samo, ale przebieg trasy wędrówki inny, więc można było zobaczyć coś nowego.

Po dość długiej podróży dwoma pociągami, licząca ponad trzydzieści osób grupa uczestników wycieczki wysiadła na przystanku kolejowym Szklarska Poręba Średnia, skąd rozpoczęło się już piesze wędrowanie. Na początek kilkaset metrów „dreptania asfaltem i grupa dociera do Domu Carla i Gerharta Hauptmannów, który jest Oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Uczestnicy wycieczki mają tu okazję zapoznać się z pamiątkami, które pozostały po zamieszkujących niegdyś to miejsce obu pisarzach ( Gerhart Hauptmann to laureat literackiej Nagrody Nobla, którą otrzymał w 1912 roku za dramat „Tkacze” ) oraz obejrzeć wiele innych interesujących eksponatów. Są tu np. obrazy malowane na szkle, witraże, dawne meble, fotografie artystyczne czy okazy z dziedziny geologii. Na szczególną uwagę zasługuje też bogaty zbiór dzieł malarskich jednego z najwybitniejszych malarzy symbolistów przełomu XIX i XX wieku, urodzonego w czesko – polskiej rodzinie, Wlastimila Hofmana. Ten uczeń Jacka Malczewskiego i Leona Wyczółkowskiego mieszkał i tworzył w Szklarskiej Porębie w latach 1947 – 1970.

Po zwiedzeniu Domu Hauptmannów jeszcze wizyta w przyległym Ogrodzie Ducha Gór. A tu zadbane alejki spacerowe, ławeczki, oryginalne altanki, kilka okazów dziewięćsiła bezłodygowego ( roślina górska będąca pod całkowitą ochroną gatunkową ) oraz …. wspaniały widok na Karkonosze.

Po godzinie dwunastej uczestnicy wycieczki ruszają w dalszą drogę i, po trzydziestu minutach, docierają do granitowego kompleksu Sowich Skał. Tu kolejna przerwa w wędrówce bo jest okazja aby nieco się powspinać. Korzysta z niej spora część grupy, która bez trudu osiąga wierzchołek najwyższej ze skałek. Jest dobra zabawa i oczywiście wiele pamiątkowych zdjęć.

Od Sowich Skał już całkiem niedaleko do okazałej świątyni pw. Bożego Ciała. Kościół został zbudowany w stylu neoromańskim w latach 1884 – 1886. Posiada ciekawe wyposażenie, a do najcenniejszych jego elementów należą bez wątpienia dzieła malarskie, wspomnianego już wyżej, Wlastimila Hofmana ( m.in. obraz w ołtarzu głównym przedstawiający Chrystusa z hostią na tle pejzażu Szklarskiej Poręby ) oraz ambona i zabytkowe organy.

Po zwiedzeniu kościoła grupa schodzi do centrum Szklarskiej Poręby Górnej. Tu uczestnicy wycieczki mają sporo czasu do zagospodarowania według własnych pomysłów, a kwadrans przed siedemnastą zajmują miejsca w pociągu i rozpoczynają podróż powrotną. Przez Jelenią górę i Gryfów Śląski docierają do Zgorzelca około godziny dziewiętnastej trzydzieści. Wycieczka przechodzi do historii. Następna we wrześniu. Do zobaczenia!