
Wśród średniowiecznych murów zamku Chojnik
Ruiny zamku Chojnik w Sobieszowie były celem kolejnej wycieczki zorganizowanej dla członków i sympatyków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Zgorzeleckiej „Tramp”, która odbyła się w słoneczną i ciepłą sobotę 7 września 2024 roku. Wzięło w niej udział szesnaście osób, łącznie z przewodnikiem.
Kwadrans przed godziną ósmą uczestnicy wycieczki odjechali pociągiem do Jeleniej Góry, a potem kolejnym do Sobieszowa. Tu już rozpoczęło się zwiedzanie. Na początek krótka wizyta przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, wybudowanym w 1745 roku przez ewangelików. Świątynia posiada drewniany, późnobarokowy wystrój, który udało się obejrzeć tylko z przedsionka. Do środka niestety nie udało się wejść.
Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w Centrum Przyrodniczo – Edukacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego, które mieści się w zabytkowym pałacu należącym niegdyś do rodziny Schaffgotschów. Znajduje się tu bardzo ciekawa ekspozycja obejmująca osiem sal wystawowych. Można tu zapoznać się z genealogią wspomnianego rodu, obyczajami panującymi w pałacu w XVIII wieku, zobaczyć kopie oryginalnych dokumentów majątku w Sobieszowie. Jest też, prezentowana na starych grafikach i współczesnych filmach przyrodniczych, okoliczna fauna i flora. Ostatnia sala ekspozycyjna opowiada o Karkonoskim Parku Narodowym, który powstał w 1959r.
Z Centrum Przyrodniczo – Edukacyjnego grupa ruszyła następnie w kierunku ruin zamku Chojnik. Po zakupieniu biletów wstępu do KPN rozpoczęła się wspinaczka na wzniesienie o wysokości 627m. npm. Uczestników wycieczki prowadziły czerwone znaczki szlaku turystycznego. Po kilkudziesięciu minutach, i kilku przerwach w wędrówce,grupa dotarła około godziny czternastej do pozostałości średniowiecznej warowni. Na początek uzyskała nieco informacji o zabytkowym obiekcie, a następnia rozpoczęło się indywidualne zwiedzanie.
Zamek Chojnik, położony na wierzchołku granitowej góry, zbudował prawdopodobnie książę świdnicko – jaworski Bolko II Mały z dynastii piastowskiej, dla obrony nowo skolonizowanych obszarów. Budowę najstarszej części zamku ukończono w 1364 roku, a już trzynaście lat później księżna Agnieszka, wdowa po Bolku II, przekazała go rycerzowi Gotsche II Schoff, protoplaście rodu Schoffgotschów. W rękach tej rodziny zamek pozostawał przez cały okres swej świetności. W tym czasie był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, m.in. w XVI wieku
no images were found