
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Zgorzeleckiej TRAMP w dniu 26 kwietnia 2025 roku zorganizowało dla swoich członków i sympatyków wycieczkę do Zagórza Śląskiego na zamek Grodno. Wczesnym rankiem grupa zebrała się na dworcu kolejowym i wyruszyła pociągiem do Wrocławia następnym pociągiem do Zagórza Śląskiego. Na początek wycieczki zwiedziliśmy Zamek Grodno.
Zamek Grodno położony jest w Zagórzu Śląskim na Górze Choina na wysokości 450 m n.p.m. na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich. Zamek Grodno to ponad 700 lat historii. Początki średniowiecznej warowni w tym miejscu sięgają czasów Piastów Śląskich. Pod koniec XVI w. zamek został przebudowany na renesansową rezydencję. Dziś Zamek jest jedną z najważniejszych i najlepiej zachowanych warowni na terenie Dolnego Śląska.
W zamku możemy zobaczyć wiele z zachowanych średniowiecznych murów, jak i niektóre z ocalałych renesansowych pomieszczeń, a widok rozciągający się z zamkowej wieży należy do jednych z najpiękniejszych w okolicy. Warownia wznosi się nad doliną rzeki Bystrzycy Świdnickiej, dawniej zwaną Śląską Doliną. Zamek Grodno jest jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku. Na wzgórzu znajduje się rezerwat przyrody „Góra Choina” o powierzchni ok. 19,13 ha. Dzieje zamku Grodno sięgają zamierzchłych czasów. Jedna z legend podaje, że już w 800 r. pewien angielski rycerz założył w tym miejscu czworoboczną drewnianą strażnicę. Dalszą rozbudową obiektu miał się zająć książę Bolesław Wysoki, syn Władysława Wygnańca. Informacje te jednak nie są poparte żadnymi dokumentami i tylko nadają zamkowi pewnej tajemniczości. Pierwszy zachowany dokument świadczący o istnieniu zamku pochodzi z 1315 r., wymieniony jest w nim zamek o nazwie Kinsberg i burgrabia Kilian von Haugwitz. W tym czasie, podobnie jak duża część południowego Dolnego Śląska, zamek stanowił część księstwa świdnicko-jaworskiego. Jako główną przyczynę budowy warowni podaje się zabezpieczenie szlaku handlowego, który biegł poniżej zamku, w dolinie rzeki Bystrzycy. Powszechnie budowę murowanego zamku przypisuje się Piastowi Śląskiemu księciu Bolkowi I Surowemu. W I połowie XIV w., za panowania księcia Bolka II Małego, rozbudowany został zamek górny, który wtedy składał się już z wieży obronnej, dwóch kamiennych budynków stanowiących pomieszczenia załogi, wieży bramnej, drewnianych zabudowań gospodarczych oraz dużego dziedzińca. Wszystko to otoczone było grubym murem obronnym.
Do zakończenia II wojny światowej Zamek Grodno był w posiadaniu rodziny von Zedlitzów. Od 2008 r. właścicielem Zamku Grodno jest Gmina Walim, która powierzyła zarządzanie obiektem Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.
Po zwiedzeniu zamku uczestnicy wycieczki ruszyli w dalszą drogę, przechodząc przez kładkę nad Jeziorem Bystrzyckim do Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.
Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim to najnowsza atrakcja nad Jeziorem Bystrzyckim. Potocznie nazywane jest Akwarium, ze względu na znajdujące się w środku duże akwarium słodkowodne. Akwarium spełnia funkcję informacji turystycznej, jest również dobrym punktem wypadowym na zwiedzanie jeziora i okolicznych atrakcji.
Następnie grupa udała się na obiad do pobliskiej restauracji „Maria Antonina”, potem wszyscy przemaszerowali na dworzec kolejowy i ruszyli w drogę powrotną. W Zgorzelcu byli około godziny dwudziestej. Organizatorem i prowadzącym wycieczkę był Przewodnik Sudecki Waldemar Andryszak.